Worked example 1
Employer pension contributions
A worker earns £32,000. They pay 5% into a pension and their employer pays 3%. Find the total annual contribution.
- Employee contribution = 0.05 × 32000 = 1600
- Employer contribution = 0.03 × 32000 = 960
- Total contribution = 1600 + 960 = 2560
So: The total annual pension contribution is £2,560.